AUTONOMNO UČENJE I STRATEGIJE UČENJA U NASTAVI NJEMAČKOG JEZIKA
##plugins.pubIds.doi.readerDisplayName##:
https://doi.org/10.59417/nir.2022.21.95Ključne riječi:
autonomno učenje, strategije učenja, motivacija, tehnike učenjaSažetak
Autonomno učenje je danas veoma aktuelna tema kada se govori o učenju stranih jezika i usko je povezana sa strategijama učenja. U ovom radu su opisane različite definicije i karakteristike autonomnog učenja, kao i strategije učenja koje se koriste u nastavi njemačkog jezika. Pravilno korištenje strategija učenja doprinosi razvoju autonomnog učenja i samim tim se razvija i princip cjeloživotnog učenja. Zadatak nastavnika je da razvija i pomaže učenicima na putu ka autonomnom učenju, pri čemu se određene kompetencije uvježbavaju u nastavi stranog jezika. Na taj način učenici mogu i poslije samostalno da uče, jer se samostalno učenje po pravilu može uvježbati. Samostalno učenje je usko povezano i sa motivacijom, jer motivisani učenici u većini slučajeva umiju samostalno da uče.
##submission.citations##
Ballweg, S. u.a. (2013): Wie lernt man die Fremdsprache Deutsch?. Stuttgart: Goethe-Institut.
Blažević, Nevenka (2007): Grundlagen der Didaktik und Methodik des Unterrichts Deutsch als Fremdsprache. Rijeka: Digital Point.
Bimmel, P., Rampillon, U. (2000) Lernerautonomie und Lernstrategien: Fernstudieneinheit 23. München: Goethe- Institut.
Bohn, Rainer (1999): Probleme der Wortschatzarbeit: Fernstudieneinheit 22. Berlin: Langenscheidt. https://de.wikipedia.org/wiki/Autonomie, abgerufen am 3.1.2022, 15:20)
Objavljeno
##submission.howToCite##
Broj časopisa
Rubrika
##submission.license##
##submission.copyrightStatement##
##submission.license.cc.by-nc4.footer##