NEKI MODELI ODGOVORNOSTI NOTARA NA POSLOVIMA JAVNE SLUŽBE

Autor(i)

  • Muharem Selimović Kancelarija gradonačelnika Brčko distrikta Bosne i Hercegovine Apelaciona komisija Apelaciono povjerenstvo

##plugins.pubIds.doi.readerDisplayName##:

https://doi.org/10.59417/nir.2012.1.129

Ključne riječi:

notar, javna služba, slobodna profesija, vrste i oblici odgovornosti

Sažetak

U Bosni i Hercegovini notarska služba počela je sa radom 4. 5. 2007. godine, u Federaciji Bosne i Hercegovine u Republici Srpskoj dana 11.3. 2008. godine, dok je u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine notarska služba počela sa radom 3. 12. 2007. godine. Zakoni o notarima u Federaciji BiH, Republici Srpskoj, te Brčko distriktu BiH su utemeljeni na osnovama Evropskog notarijata koji se slanjaju na Madridsku deklaraciju koja u svojoj biti određuje notara kao nosioca javne službe, koji je nezavisan, nepristrasan, mora posjedovati visoku pravničku kvalifikaciju i sa visokim stepenom obrazo-■■ anja, te se mora brinuti za pravnu sigurnost kao temeljnim pravno-političkim razlogom uvođenja i uređenja notarijata.
Autor je u radu nastojao ukazati na osnovne postulate notara kao nosioca javne službe te ukazati i pokušati dati ocjenu na temeljno pitanje koje glasi: da li odgovornost notara vodi pravnoj sigurnosti iz prostog razloga, što strankama daje garanciju da će notar savjesno, na stručnim osnovama svoju profesiju obavljati nepristrasno u duhu zakonskih propisa dotične države, te da li stepen takve odgovornosti vodi građansko-pravnoj, krivično-pravnoj ili disciplinskoj odgovornosti. Na postojećim osnovama, a usljed nedostaka prostora za ovaj rad, autor u kraćem segmentu daje odgovor na osnovno pitanje oblika odgo-. ornosti kao temeljne postavke profesionalne odgovornosti koje notar u svom radu može pričini vršeći javnu službu. Svjesni okolnosti da naučni rad treba da predstavlja kontinuirani proces razvoja koji se odvija i temelji na razmjeni mišljenja svatanja i iskustva nezaobilazno na ovom putu se pojavljuje postupak zasnovan na principima sigurnosti i odgovornosti notarske javne službe. Svjesni da ovim radom nećemo u potpunosti riješiti kompleksnu materiju koja se odnosi na ovaj segment notarijata, ipak smo nastojali da održimo visok stepen naučno-istraživačkog rada. Ovim radom se ne daju sva rješenja za predmetnu pravnu problematiku i on zasigurno nije konačan u ovom pravnom domenu. Cijenimo da ovaj rad predstavlja dobru osnovu za dalju diskusiju u vezi sa određenim postavljenim pitanjima, te se nadamo da će od svega toga posebnu korist imati pravnici uže struke u oblasti civilnog prava.

##submission.citations##

Antić, O. (2008). Obligaciono pravo. Beograd: Pravni fakultet.

Babić, M. (2005). Komentar Krivičnog zakona. Tom 1. Sarajevo: Vijeće evrope i Evropska komisija.

Christoph, S. (2003). Modul Notarijat i Evropska unija. Sarajevo.

Deutsche-Zeitschrift (2003).

Đorđević, Z., Stankovic, V. J. (1986). Obligacionopravo. Beograd: Naučna knjiga

Đurđević M. (2008). Aktuelnosti građanskog i trgovačkog zkonodavstva i pravne prakse. Mostar.

Hiber, D. (2006). Pojam bilježnika (notara) i bilježničkog (notarijalnog) prava. Beograd: Centar za publikacije Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Javni bilježnik. (2009). br. 32. Zagreb.

Klarić, P., Vedriš, M. (2009). Građansko pravo opći dio, stvarno pravo, obvezno i nasljedno. Zagreb: Narodne novine.

KZ F BiH čl. 369. KZ RS, čl. 396.

Luc Aubert, J. V. (2006). La resposnmbilte civile des notaires. Pariz: Dalloz.

Mojović, N. (2004). Od rimskog tabeliona do modernog notara. Banja Luka: Pravna riječ.

Povlakić, M. (2009). Izvještaj za notarsku službu Bosne i Hercegovine. Sarajevo: Nacionalni izvještaji.

Radišić, J. (1993). Obligaciono pravo. Opšti deo. Beograd: Savremena administracija.

Radišić, J. (2000). Obligaciono pravo. Beograd: Izdavačko preduzeće Nomos DOO.

Stevens, F. (2004). Motifs du projet de loi relatif au notariat, par le conseiller d’Etat Real, La loi Ventose contenant organisation du notariat et sa genese. Bruxelles: Bruylant.

Tomić, V. Z. (2002). Opšta javnopravna obilježja notarijata (javnog bilježništva). Beograd: Javno bilježničko pravo.

Valkeneer, de R. (2002). Precis du notariat. Bruxelles: Deuxieme edition Bruylant.

Zakon o javnim bilježnicima (notarima) Kraljevine Jugoslavije član 31. Službene novine Kraljevine Jugoslavije, br. 220/31.

Zakon o Notarima Brčko Distrikta BiH. Službeni glasnik Brčko distrikta BiH, br.09/03,17/06.

Zakon o Notarima Federacije BiH. Službene novine Federacije BiH, br.45/02.

Zakon o Notarima RS-a BiH. Službeni glasnik RS, 86/04,74/05.

Zakon o obligacionim odnosima. SI. list SFRJ, br. 29/78, 39/85 i 57/89; SI. list R BiH, br.2/9213/93 i 29/03 primjenjuje se kao Federalni Zakon temeljem člana IX. 5. Ustava Federacije Bosne i Hercegovine.

Zakon Ventose-la loi du 25 Ventose an. XI-16, mart 1803.

##submission.downloads##

Objavljeno

2012-06-01

##submission.howToCite##

Selimović, Muharem. 2012. “NEKI MODELI ODGOVORNOSTI NOTARA NA POSLOVIMA JAVNE SLUŽBE”. NIR 1 (1):129. https://doi.org/10.59417/nir.2012.1.129.

Broj časopisa

Rubrika

Članci